Neden E-Ticaret

NEDEN E-TİCARET?

E-ticarete girip girmemek konusunda kararsızsanız öncelikle “neden” sorusunu yanıtlamalıyız.

Her işletme daha çok sayıda müşteri, satış ve doğal olarak ciro ve kar yapmak ister. E-ticaret size bunların hepsini altın tepside sunuyor ve zamanla daha da vazgeçilmez bir konuma gelecek. Ürün satışı yapıyorsanız bir gün mutlaka e-ticarete girmek zorunda kalacaksınız, o gün neden bugün olmasın?

İşte Türkiye’deki e-ticaret hacmiyle ilgili bazı veriler;

  • Potansiyel müşterilerin %88'i bir ürünü satın almadan önce internette araştırıyor.
  • Türkiye'de E-ticaret hacmi 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttı.
  • Altı aylık 2020 e-ticaret verilerine göre, 2020 e-ticaret hacmi 91 milyar 700 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde e-ticaret hacmi 55 milyar 900 milyon lira olmuştu.
  • Altı aylık 2020 e-ticaret verileri çerçevesinde, e-ticaret hacminin yüzde 91’i yani 83,3 milyar lirası yurt içi harcamaları içeriyor.
  • E-ticaretin genel ticarete oranı; 2019’un ilk yarısında yüzde 8 civarında olurken, olan 2020’nin aynı döneminde yüzde 14,2’ye ulaştı.

Yukarıdaki istatistikleri incelediğinizde neden e-ticarete girmeniz gerektiği konusunda kafanızda oluşan soru işaretleri ortadan kalkacaktır.

Sanal dünyada satışa başlayarak 24 saat açık bir mağazaya sahip olur, sınırları ortadan kaldırır ve yerel olmaktan öteye geçersiniz. Yalnızca semtinizde ya da şehrinizde bulunan müşterilere satış yapan küçük bir işletmeyken e-ticaret sayesinde tüm Türkiye’ye hatta dünyaya satış yapan büyük bir marka haline gelebilirsiniz.

Peki nasıl? E-ticaret gözünüzde büyüyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız diğer yazılarımızda detaylı olarak nasıl başlayacağınızla ilgili bilgi vereceğiz. Yazı dizimizi takip etmeye devam edin.

E-TicaretE-Ticarete Giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir